13. 12. 2024
Akademici a akademičky sdružení v neformálním uskupení Iniciativa za kritickou akademii se ostře ohrazují proti petici, která napadá aktivity Iniciativy a obviňuje ji z antisemitismu a protiizraelské nenávisti. Iniciativa za kritickou akademii přitom antisemitismus jasně odmítla už ve svém ustavujícím prohlášení.
„Každý, kdo používá podobně závažné obvinění, by jej měl přesvědčivě doložit. Uvedená petice to nedělá, pouze tento pojem zneužívá k očernění odlišného politického názoru. Proti tomu je třeba se ostře ohradit. Drtivá většina lidí, kteří v Česku vyjadřují solidaritu s Palestinkami a Palestinci, ve skutečnosti není vedena nenávistnými motivy, ale zásadou nedělitelnosti lidských práv,“ uvádí Filip Outrata z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy.
Iniciativa se hlásí k nepřípustnosti jakékoli formy nenávisti nebo diskriminace na základě příslušnosti k národu, etniku, náboženství či jiné identitě a nepřijatelnosti násilí, a to bez ohledu na to, kdo je páchá. Upozorňuje na skutečnost, že v české veřejné debatě o aktuálně probíhajícím konfliktu je významně zastoupen pohled izraelské strany a naopak upozaděn pohled a legitimní nároky palestinské strany, jejíž lidskost a nárok na univerzální lidská práva jsou často zpochybňovány. Iniciativa dále usiluje o rozvoj diskuze o roli akademické sféry v celospolečenských otázkách. Pokud tato snaha o vytvoření prostoru pro vyváženější a informovanější veřejné debaty na téma izraelsko-palestinského konfliktu a na téma společenské odpovědnosti a angažovanosti akademie vyvolává takto nenávistnou reakci, tím více to potvrzuje potřebnost Iniciativy a nutnost takové debaty.
„Obvinění Iniciativy za kritickou akademii z antisemitismu je pak obzvlášť absurdní. Její výzvu podepsala řada akademiků a akademiček respektovaných ve svém oboru, a to na základě přesvědčení, že k porušování lidských práv Palestinců a Palestinek nelze mlčet. Iniciativa reprezentuje různorodé politické názory, všechny se však shodují v odmítání nenávisti proti jakékoliv skupině obyvatelstva, náboženství nebo kultuře,“ dodává k tomu profesorka Milena Bartlová z Katedry teorie a dějin umění UMPRUM.
„Mylné je i označení protiizraelská. Nejde o iniciativu zaměřenou proti Izraeli a jejím cílem není ani kritika sionismu nebo dalších politických ideologií. Pokud kritizujeme Izrael, jde o kritiku jeho konkrétních politik a násilí páchaného v Gaze a na dalších palestinských územích. To bylo rozsáhle zdokumentováno v médiích a konstatováno řadou mezinárodních organizací, které ostatně taktéž volají po jeho zastavení,“ uvádí Matěj Spurný z Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK.
Akademici a akademičky z Iniciativy zároveň poukazují na manipulativní a lživý obsah některých tvrzení, která se v petici objevují.
„Není pravdou, že by iniciativa zveřejňovala svá prohlášení nebo pořádala aktivity v souvislosti s výročím tragických událostí v Izraeli – jedná se o účelovou lež, jejímž cílem je očernit naše aktivity. Přístup autorů petice zde není odlišný od taktiky tzv. dezinformační scény, jejímž cílem je eskalovat ve společnosti konflikt a bránit racionální debatě o důležitých tématech. Proti podobným nařčením se budeme bránit,“ podotýká Jakub Koláček z Katedry Blízkého východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
„Stejně tak je nepravdivé, že by Iniciativa byla součástí jakési sjednocené fronty tzv. propalestinských organizací. Jakkoliv se řada lidí zapojuje do vícero různých občanských aktivit, v rámci Iniciativy za kritickou akademii vystupujeme sami za sebe na základě svých vlastních cílů, které jsme veřejně deklarovali. Ty se v některých ohledech shodují a v jiných odlišují od agendy dalších skupin, za které nemůžeme mluvit. V každém případě se jedná o další účelovou manipulaci,“ uvádí Eliška Bartl Koutná z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
Členové a členky poukazují na nebezpečí spojená s bagatelizací pojmu antisemitismu při jeho využívání k potlačování odlišných politických názorů.
„Antisemitismus a jeho nárůst po 7. říjnu představuje závažný problém, proti kterému se jako společnost musíme spojit. Obviňování akademické skupiny, která poukazuje na nepřijatelnost porušování lidských práv v Palestině, z antisemitismu – kromě toho, že je lživé a manipulativní – jde proti tomuto úsilí zneužíváním samotného pojmu,“ uvádí Zuzana Uhde ze Sociologického ústavu Akademie věd.
„Ostře se ohrazujeme proti podobným nařčením. Vážný problém antisemitismu budeme samozřejmě v rámci odborných seminářů, veřejných debat a přednášek otevírat. Jakékoli projevy rasové nenávisti odmítáme. Z našeho pohledu je proto zcela nehorázná politická instrumentalizace tohoto pojmu vedoucí k potlačování akademických a občanských svobod,“ dodává Martin Šorm z Filosofického ústavu AV ČR.