Tato sekce obsahuje odkazy na základní dokumenty a další zdroje relevantní k současné situaci v Pásmu Gazy a na okupovaných palestinských územích z hlediska mezinárodního práva, lidskoprávní a humanitární problematiky po 7. 10. 2023. Naleznete zde odkazy na stanoviska Mezinárodního soudního dvora (ICJ), rezoluce Rady bezpečnosti a Valného shromáždění OSN, zprávy organizací a specializovaných agentur OSN, zprávy renomovaných lidskoprávních a humanitárních organizací apod. Tento nikoli vyčerpávající výběr, který bude průběžně doplňován, poskytuje zásadní zdroje k dané problematice
a slouží k podpoře argumentačních východisek naší iniciativy.
Zprávy a vyjádření OSN a přidružených organizací
Vyjádření Mezinárodního soudního dvora
- Příkaz Mezinárodního soudního dvora v Haagu v případu Uplatnění konvence o prevenci a trestání zločinu genocidy v Pásmu Gazy (JAR vs. Izrael) z 26. 1. 2024
- Příkaz Mezinárodního soudního dvora v Haagu v případu Uplatnění konvence o prevenci a trestání zločinu genocidy v Pásmu Gazy (JAR vs. Izrael) z 24. 5. 2024
- Poradní stanovisko Mezinárodního soudního dvora v Haagu z 19. 7. 2024 ve věci Právních důsledků vyplývajících z politiky a praxe Izraele na okupovaném palestinském území včetně východního Jeruzaléma
Rezoluce Rady bezpečnosti OSN
- Rezoluce rady bezpečnosti OSN č. 2712 z 15. 11. 2023 mimo jiné požaduje dodržování mezinárodního práva, zejména s ohledem na ochranu civilistů, zvláště pak dětí. Dále vyzývá k bezpodmínečnému propuštění rukojmích
a k humanitárním přestávkám v bojích a tvorbě koridorů, aby byl usnadněn přístup k humanitární pomoci
a základnímu zboží a službám. Také zdůrazňuje potřebu ochrany kritické infrastruktury a humanitárních pracovníků a zdravotníků, včetně jejich vozidel a zařízení. - Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2720 z 22. 12. 2023 mimo jiné vyzývá k bezpodmínečnému propuštění všech rukojmích, navýšení dodávek humanitární pomoci – potravin, paliva, zdravotnického materiálu a nouzového přístřeší – v rychle se zhoršující humanitární situaci
v Gaze a požaduje využití většího množství hraničních přechodů do Gazy (konkrétně Kerem Šalom). Dále požaduje ochranu civilistů a humanitárních pracovníků, včetně pracovníků OSN a jejích specializovaných agentur. - Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2727 z 25. 3. 2024 požadující okamžité příměří během měsíce Ramadánu, bezpodmínečné propuštění všech rukojmích a zajištění zdravotní péče a dalších potřeb pro zadržované. Dále zdůrazňuje naléhavou nutnost rozšířit přísun humanitární pomoci do Pásma Gazy a požaduje odstranění všech bariér bránících dodávkám humanitární pomoci v širokém rozsahu.
- Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2735 z 10. 6. 2024 vyzývající Izrael a Hamás k přijetí třífázové dohody
o příměří. (více informací)
Rezoluce Valného shromáždění OSN
- Rezoluce Valného shromáždění ES-10/22 z 12. prosince 2023 požadující okamžité humanitární příměří v pásmu Gazy, propuštění rukojmích a dodržování mezinárodního práva (další informace)
Zprávy o porušování lidských práv v Izraeli a na okupovaných palestinských územích
- Zpráva zvláštní zpravodajky o situaci v oblasti lidských práv na palestinských územích okupovaných od roku 1967 (25. 3. 2024)
- Zpráva nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise předložená Radě OSN pro lidská práva z 12. 7. 2024
Stanoviska akademických
a profesních organizací
- Prohlášení Evropské asociace mezinárodních studií (EISA) k akademické svobodě a Palestině (25.4.2024)
- Otevřený dopis více než tísíce pracovníků v právních profesích vyzývající k zastavení podílu britské vlády na porušování mezinárodního práva v Gaze (3. 5. 2024)
- Prohlášení rektorů španělských univerzit k situaci v Gaze (9. 5. 2024)
- Deklarace solidarity Mezinárodní asociace arabské dialektologie (AIDA) s lidmi v Gaze (23. 5. 2024)
- Prohlášení Evropské asociace moderní arabské literatury (EURAMAL) proti válce v Gaze (13. 6. 2024)
Vyšlo v českých médiích
Podstatná část mediální produkce do velké míry kopíruje oficiální postoj české vlády a narativ izraelské strany, informace o válečných zločinech spáchaných na území Gazy dostávají jen omezený prostor. Přesto existuje řada textů, rozhovorů a podcastů, které na tato témata upozorňují. Níže uvádíme výběr výstupů publikovaných po 7. říjnu 2023.
V řadě případů jsou autory signatáři Prohlášení.
- „Všechno, co jste chtěli vědět o 7. říjnu, ale báli jste se zeptat.” David Scharf, Voxpot, 16. 7. 2024.
- „Co Izraeli neprospěje? Bagatelizace palestinského utrpení a bezvýhradná obhajoba operací v Gaze.” Jakub Záhora, Deník N, 13. 2. 2024.
- „Děláme to znovu?’ Pásmo Gazy a poválečná zodpovědnost Západu.” Zora Hesová, A2larm, 6. 1. 2024.
- „Netanjahu možná válku protahuje, aby zůstal u moci. Mír v Gaze vyžaduje změnu ve vedení.“ Břetislav Tureček, Český rozhlas, Interview Plus, 19. 8. 2024.
- „Letní speciál: My, Izrael a Palestinci. Dva eseje o emocích, které Gaza vyvolala v Česku.“ Zora Hesová, Jan Fingerland. Český rozhlas, Chyba systému, 12. 8. 2024.
- „Analytik: Izrael se k ukončení války v Gaze odmítá zavázat. I kdyby Hamás propustil všechna rukojmí.“ Břetislav Tureček, Český rozhlas, Jak to vidí…, 19. 7. 2024.
- „Český postoj k válce v Izraeli a Gaze je morálním i politickým selháním.” Jakub Koláček, A2larm, 7. 2. 2024.